Technik z Notre Dame: „Len veľké množstvo horľaviny spôsobilo takýto požiar.“

Zaujímavosti

Kontraktor zodpovedný za opravu katedrály Notre Dame, ktorú zachvátil minulý týždeň ničivý požiar v stredu priznal, že jeho pracovníci, ktorí sa podieľali na oprave katedrály “z času na čas porušili zákaz fajčenia na katedrále.” V danej súvislosti vyjadril hovorca spoločnosti Le Bras Freres poľutovanie, ale zároveň prehlásil, že “cigaretový ohorok nemohol byť dôvodom pre vznik požiaru na katedrále Notre Dame.”

Hovorca spoločnosti odmietol predstavu, že by cigareta dokázala zapáliť tvrdé dubové drevo, z ktorého bola strecha z 12. storočia postavená. “Ktokoľvek niekedy zapaľoval drevo tak vie, že ak položíte cigaretový ohorok na dubové drevo, tak sa nič nestane,” skonštatoval hovorca spoločnosti.  

Bývalý generálny inšpektor historických pamiatok Beniamin Mouton, ktorý v roku 2010 dohliadal na zavedenie protipožiarnych systémov v parížskej katedrále pre francúzsku televíziu LCI v súvislosti s požiarom povedal: “Vôbec to nechápem. Rozšírenie požiaru je veľmi nezvyčajné. Dubové drevo, z ktorého bol vybudovaný strop, bolo nesmierne tvrdé a bežným ohňom sa nemohlo vznietiť. V roku 2010 sme vymenili všetky elektrické vedenia podľa najnovších štandardov. Neexistuje teda žiadna možnosť skratu ako príčiny požiaru. Navyše bol v katedrále inštalovaný protipožiarny system a vo dne v noci tam boli prítomné dve osoby, ktoré monitorovali situáciu a dohliadali na chod týchto systémov. Som skrátka šokovaný tým, že prišlo k tomuto požiaru. Je to nepochopiteľné,” uviedol Mouton.

Pre stavebný časopis BatiActu ešte následne k tomu dodal: „Počas 24 rokov som nikdy nepočul o takomto požiari. Bolo potrebné naozaj veľké množstvo horľaviny, aby sa požiar mohol rozšíriť tak ako sme to videli. Dubové drevo je totiž maximálne ohňovzdorné. V celej katedrále existuje minimum elektrických prístrojov a zo strechy sme ich odstránili v roku 2010.”

Ministerstvo vnútra informovalo, že vo Francúzsku je každý tretí deň vandalmi vyplienený jeden kostol a minulý rok bolo vo Francúzsku zničených vyše 1000 kostolov. Minister vnútra ešte počas požiaru, bez toho, aby ktokoľvek urobil inšpekciu nehnuteľnosti prehlásil, že požiar nebol nikým založený.

Tomáš Taraba

Lost Password

Sign Up