Taliani natočili film o biskupovi J. Vojtaššákovi, uvedú ho v Benátkach

Zaujímavosti

Taliansko 15. augusta (TK KBS) Talianski režiséri Alberto Di Giglio a Luigi Beneschi natočili nový dokumentárny film o Božom sluhovi biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Na príprave filmu spolupracovala Spišské biskupstvo. Film o biskupovi Vojtaššákovi uvedú počas medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, ktorý sa uskutoční od 28. augusta do 7. septembra 2019. 

Filmovú snímku uvedú 29. augusta 2019 o 15.30 v priestoroch hotela Excelsior Lido di Venezia. Medzi pozvanými hosťami, ktorí budú prezentovať nový film a odpovedať na otázky, sú prezident Fondácie Ente dello Spettacolo Mons. Davide Milani, televízny kritik z Avvenire Andrea Fagioli, historik Gianpaolo Romanato, postulátor kauzy blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka kňaz Peter Jurčaga a režisér Alberto Di Giglio, informovalo Spišské biskupstvo

“Pred rokom počas filmového festivalu V Benátkach ma oslovil režisér Alberto di Giglio. Dostali sa mu do rúk rôzne publikácie v talianskom jazyku o Božom služobníkovi biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Veľmi ho oslovil a dojal jeho životný príbeh. Navrhol, že sa spolu s ďalším režisérom Luigim Boneschim pokúsia o ňom natočiť filmový dokument. Spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka, autor kauzy blahorečenia s týmto návrhom súhlasil a od novembra minulého roka sme intenzívne spolupracovali na príprave scenára, natáčania a konečnej verzie filmového dokumentu,” hovorí postulátor kauzy blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka kňaz Peter Jurčaga. 

Film začali natáčať začiatkom mája v Ríme. Celým filmom sprevádza slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý približuje život biskupa Vojtaššáka. Prof. Gianpaolo Romanato ako historik opisuje ťažkú dobu 30. – 50.rokov minulého storočia a nástup komunistického režimu. Zaujímavým je aj pohľad prof. Mons. Giuliana Brugnotta, rektora seminára v Trevise a prodekana Fakulty Kánonického práva sv.Pia X v Benátkach, na duchovnosť a príklad biskupa aktuálny aj pre dnešnú dobu. 

Ide o tzv. dokofilm. “Do rozprávania o historickej dobe a o osudoch biskupa Jána Vojtaššáka sú vložené aj hrané časti z jeho života, ktoré boli postupne natáčané na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule, potom v v jeho rodisku Zákamennom, v Oravskej Lesnej, kde po prepustení z väzenia v roku 1963 žil niekoľko dní a potom bol umiestnený v Senohraboch pri Prahe. Veľmi silným momentom bolo natáčanie scén vo väzení v Leopoldove. Vo filmovom dokumente účinkujú ochotníci zo Zákamenného. Postavu biskupa Jána Vojtaššáka zahral Milan Kasan. Vo filmovom dokumente zaznejú aj vyjadrenia spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku na svojho predchodcu biskupa Vojtaššáka a veľmi zaujímavé svedectvá osôb, ktoré osobne zažili biskupa Jána a ktoré na jeho príhovor v súkromných modlitbách dosiahli túženú milosť uzdravenia,” pokračuje ďalej Peter Jurčaga. 

Filmový dokument predstavuje pohľad talianskych režisérov na BS biskupa Jána Vojtaššáka a ich cieľom je ho priblížiť zahraničnému publiku. “Veľmi si želám, aby filmový dokument priniesol ovocie aj v kauze blahorečenia. To, že tento filmový dokument bol zaradený do programu filmového festivalu v Benátkach, je veľmi výnimočná vec a môže nám pomôcť predstaviť osobnosť Božieho služobníka biskupa Jána Vojtaššáka a jeho životné osudy pred zahraničným publikom,” dodal postulátor kauzy blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka.

TK KBS

Lost Password

Sign Up