Festival Lumen zneužitý na šírenie radikálnych antikatolíckych postojov

Zaujímavosti

Na festivale Lumen sa má konať diskusia s názvom „Extrémizmus v náboženstve“, na ktorej majú okrem františkánskeho kňaza vystúpiť aj moslimský imám, či židovský rabín. Má sa na nej však zúčastniť aj známy náboženský propagátor sexuálneho extrémizmu.

Podľa pozvánky na oficiálnej stránke festivalu má diskutovať aj Ondrej Prostredník, ktorý sa pravidelne zviditeľňuje šokujúcimi prejavmi podporujúcimi spravanie LGBTI.

Prostredník v minulosti vyučoval na Evanjelickej bohosloveckej fakulte v Bratislave, avšak po tom, ako v roku 2017 vystúpil s prejavom na pochode homosexuálov, mu vedenie jeho cirkevnéhospoločenstva odňalo kánonickú misiu a zakázalo učiť. Do povedomia verejnosti sa zapísal aj v čase Referenda o ochrane rodiny, proti ktorému sa ostro postavil a zorganizoval proti nemu stanovisko liberálnych teológov.

Podľa informácií na internetovej stránke festivalu je hlavným organizátorom Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziáni don Bosca a spoluorganizátorom mestom Trnava. Vyvstáva preto otázka, či s výberom hostí a dramaturgiou boli oboznámení aj predstavení tejto rehole.

Protestantský extrémista Prostredník rečnil aj na pochode homosexuálov v Košiciach naplánovanom presne na rovnaký deň, ako blahorečenie mučeníčky čistoty Anny Kolesárovej. Vo svojom prejave celkom prekrútil slová Evanjelia, keď sa nechal počuť: „Blahoslavení ste, gayovia, lesby, bisexuáli, transrodové osoby, sestry a bratia.“ Blahoslavenými nazval aj ľudí, ktorí sa „zasadzujú za rovnosť a inklúziu“.

Pozvanie pána Prostredníka na festival Lumen je zarážajúce aj preto, že tento muž pravidelne útočí na katolíkov a sú mu cudzie akékoľvek snahy o budovanie ekumenizmu. Na sociálnej sieti uverejnil status, v ktorom prezentoval názor, že pápež je antikrist, pričom sa odvolával na učenie jeho cirkevného spoločenstva.

Prostredník sa angažuje v krajne ľavicovom politickom hnutí Progresívne Slovensko, za ktoré aj neúspešne kandidoval v posledných voľbách do Európskeho parlamentu. Spoločne s ďalšími kontroverznými teológmi a odpadlíkmi od katolíckej Cirkvi ako sú vyskočený kňaz Miroslav Kocúralebo príslušník starokatolíckeho spoločenstva Martin Kováč, je zakladajúcim členom platformy „progresívni veriaci“, ktorá sa snaží prispôsobiť kresťanstvo liberalizmu. Hneď pri ohlásení svojho vzniku sa zviditeľnili podporou útokov na otca Kuffu zo strany ďalšieho protestantského teológaMichala Havrana publikovaných v denníku SME. Aj Tlačovo-digitálna rada SR však uznala neprimeranosť tohto Havranovho prejavu a nazvala ho nenávistným.

Pozvanie Ondreja Prostredníka nie je prvý prípad závažného pochybenia organizátorov festivalu Lumen, ktoré znepokojilo katolíckych veriacich. V roku 2015 napríklad pozvali moderátorku Adelu Banášovú, ktorá mala v rámci sprievodného programu robiť talkshow s viacerými hosťami, okrem iného aj s jej otcom Jozefom Banášom prezentujúcim veľmi problematické názory na kresťanstvo a katolícku Cirkev. Až po intervencii arcibiskupa bolo podujatie zrušené, no organizátori vydali vyhlásenie, v ktorom tvrdošijne odmietli uznať chybu a pozvánku pre Banášovú obhajovali.

Veľký vplyv na festival mal v tom období Martin Královič. V minulosti bol trnavským mestským poslancom za KDH a ako sám povedal v rozhovore z roku 2015, dva roky bol tiež zástupcom riaditeľa festivalu Lumen a pracoval aj ako manažér pre festival Pohoda. V roku 2018 organizačne zabezpečoval protivládne protesty “Za slušné Slovensko”. Spoločník Královičovej firmy Peter Šebo bude na tohtoročnom festivale Lumen prednášať o marketingu.

Pozvanie kontroverzného protestantského teológa na katolícky festival je doslova vztýčeným prostredníkom zo strany organizátorov a ukazuje na nastupujúci veľký problém v radoch saleziánskej mládeže, ktorá napriek snahe rehoľníkov a preventívnemu systému dona Bosca zjavne inklinuje k liberalizmu a nábožensko-liberálnemu extrémizmu.

O značnej neprofesionalite členov organizačného tímu a ich úplnej neznalosti katolíckeho prostredia svedčí aj popis podujatia, v ktorom pozývajú na diskusiu s „katolíckym kňazom Felixom Maria Ofmom“. V skutočnosti ide o františkána, občianskym menom Zdenko Žiška, ktorý sa podpisuje ako Felix Maria OFM. Akronym OFM však nie je meno, ale znamená Ordo Fratrum Minorum, teda rehoľa Menších bratov františkánov.

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

Lost Password

Sign Up