Pápežská univerzita: Mozgová smrť je len fikcia pre odnímanie orgánov žijúcim ľuďom

komentare

Aké je učenie Cirkvi v otázke darovania orgánov a znamená súhlas s odobraním orgánov osobám nachádzajúcim sa v stave „mozgovej smrti“ asistovanou samovraždou? Je tzv. mozgová smrť skutočnou smrťou tak ako ju rozumie Cirkev alebo je to len medicínska fikcia ako odobrať ešte žijúcemu človeku zdravé orgány?

Na takéto a podobné otázky sa snaží Cirkev v kontexte nových poznatkov nájsť presnejšiu odpoveď. Akadémia Jána Pavla II. zorganizuje k danej téme 20. – 21. mája sympózium, na ktorom vystúpi aj biskup Athanasius Schneider a profesor Josef Seifert. Taliansky magazín Radici Cristiane nedávno urobil rozhovor s profesorkou Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského Doyen Nguyen k téme “mozgová smrť medicínska fikcia na umožnenie zbierania orgánov?”

Profesorka Nguyen vysvetlila, že Ad Hoc komisia na Harvardskej univerzite definovala v roku 1968 “mozgovú smrť” ako “nezvratnú kómu,” čím už z termínu vyplýva, že kóma je stav, v ktorom sa môže nachádzať iba živý človek. Podľa Ngyuena tento pojem bol zavedený, aby sa otvorili dvere pre masívnu podporu transplantačného priemyslu a vytvorili sa predpoklady na získavanie orgánov zo žijúcich ľudí. Niečo také ako odobratie orgánov na transplantáciu z fyzicky mŕtveho tela totiž podľa nedochádzalo k znepokojeniu a protestom na strane obyvateľstva, ktoré by inak považovalo transplantačných lekárov za vrahov kradnúcich orgány.

V tejto súvislosti profesorka uviedla, že príhovor Jána Pavla II. v roku 2000, v ktorom na 18. kongrese transplantačnej spoločnosti povedal, že v určitých prípadoch je “mozgová smrť v súlade s antropológiou,” z dnešného aspektu poznatkov je neobhájiteľný. Aj z tohto dôvodu predpokladá, že pod súčasnými znalosťami bude musieť byť dané stanovisko redefinované, či pozmenené úplne.

Lost Password

Sign Up