V Paríži sa koná masová demonštrácia proti Macronovým zákonom o oplodňovaní lesbických párov

dianie Zo zahraničia

Približne 20 organizácií organizuje na dnes do Paríža masovú demonštráciu proti zákonom progresívneho liberála prezidenta Macrona, ktorými rozširuje výskumy na embryách a umožňuje oplodňovanie lesbických matiek s tým, že v rodnom liste budú uvedení ako rodičia dve matky a nie otec. Označenie pochodu organizátori nazvali “Pochodujme deti,” čím nadväzujú na slová francúzskej hymny, ktorá bola hymnou počas Francúzskej revolúcie.

Macronove zákony odporcovia nazvali aj Veľkou bioetickou revolúciou. Medzi občanmi Francúzska tieto zákony nemajú väčšinovú podporu a nemali ani zákony, ktoré socialisti v roku 2013 schválili v otázke sobášenia sa osôb rovnakého pohlavia.

Napriek obrovským protestom vo veľkých francúzskych mestách, kedy podľa odhadov len v Paríži prišlo na ne 1 milión ľudí, prišlo k schváleniu týchto zákonov. Pozorovatelia preto vylučujú, že by progresívnych politikov ovplyvnil akýkoľvek dav. Napriek tomu organizátori vyzývajú Francúzov, aby sa protestu zúčastnili, nakoľko ich masová účasť zmenšuje pravdepodobnosť, že zákonodarcovia budú agresívne presadzovať ešte viac zákonov.

Zástancovia zákona o možnosti umelého oplodnenia lesbických žien hovoria, že tento zákon platí v súčasnosti v Španielsku a v Belgicku a preto je dobré, aby ho umožnilo ženám aj Francúzsko. Podľa pozorovateľov Macron tento nepopulárny zákon presadzuje primárne preto, aby rozštiepil pravicové strany, ktoré v bioetických otázkach nemajú jasný postoj a posilnil tak svoje šance na politický návrat.

Lost Password

Sign Up