Svätý Otec rozhodol, že poľského kardinála Wyszyńského blahorečia

dianie Dianie v Cirkvi Katolícka viera

Vatikán vo štvrtok uznal zázrak na orodovanie Božieho služobníka kardinála Stefana Wyszyńského, arcibiskupa metropolitu poľského Hniezdna a Varšavy. Zázrak sa udial v roku 1989 kedy vtedy 19 ročné dievča bolo diagnostikované s nevyliečiteľnou formou rakoviny. Skupina rehoľných sestier sa začala modliť na orodovanie kardinála Wyszyńského, ktorý samotný zomrel v roku 1981 na rakovinu žalúdka. Po 30 rokoch neprišlo k návratu ochorenia a žena je zdravá.

Pápež František pri stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých kardinálom Angelom Becciu v stredu 2. októbra schválil dekréty potvrdzujúce v troch prípadoch zázraky a v dvoch prípadoch mučeníctvo. Potvrdil aj ďalšie tri dekréty o hrdinských cnostiach. Cirkev už čoskoro teda bude mať piatich nových blahoslavených.

Kongregácia pre kauzy svätých uznaním zázraku na príhovor Ctihodného Božieho služobníka kardinála Stefana Wyszyńského, arcibiskupa metropolitu poľského Hniezdna a Varšavy otvorila cestu k jeho blahorečeniu. Stefan Wyszyński sa narodil 3. augusta 1901 v Zuzele a zomrel 28. mája 1981 vo Varšave. Druhý dekrét potvrdzujúci zázrak sa týka talianskeho diecézneho kňaza Francesca Mottolu (1901-1969), zakladateľa Sekulárneho inštitútu oblátok Najsvätejšieho Srdca.

Tretí dekrét potvrdzuje zázrak na príhovor Ctihodnej Božej služobníčky Alessandry Sabattiniovej (1961-1984), talianskej laičky a členky Komunity pápeža Jána XXIII. Ako študentka medicíny na univerzite v Bologni sa pripravovala na misie v Afrike. Tragicky zomrela 22-ročná pri autonehode.

Dekréty potvrdzujúce mučeníctvo sa týkajú dvoch osobností, ktorí položili život za vieru v mladom veku. Španielsky laik Juan Roig y Diggle bol zabitý v r. 1936 v Gramanete ako 19-ročný. Len 13-ročná brazílska laička Benigna Cardoso da Silva zomrela násilnou smrťou v r. 1941 v Santana do Cariri v Brazílii.

Svätý Otec schválil aj tri dekréty o hrdinských cnostiach. Medzi Božími služobníkmi, ktorým odteraz patrí titul „ctihodný“ sú taliansky arcibiskup Augusto Cesare Bertazzoni (1876-1972), francúzsky kňaz a rehoľný zakladateľ Louis Querbes (1793-1859) a treťou ctihodnou je španielska klariska sestra Mária Františka od Dieťaťa Ježiša (1905-1991).

Lost Password

Sign Up