Poľsko chce trestne stíhať sexuálnu výchovu na deťoch.

dianie Zo zahraničia

Vládnúca konzervatívna vláda predstavila zákon, ktorý by vyhlásil určité formy a obsahy sexuálnej výchovy na školách za trestné.

PiS, ktorá vyhrala v nedávnych voľbách opäť voľby, nazvala nový zákon “stop pedofílii.” Podľa tohto zákona bude v Poľskú trestné predstavovanie sexuálnej aktivity, ktorá by bola smerovaná na neplnoleté osoby.

V súčasnosti nie je v Poľsku sexuálna výchova zavedená na školách, ale dostáva sa do nich na základe autonómie škôl spadajúcich pod lokálne samosprávy. Deje sa tak cez predmet ktorý ma “pripravovať na rodinný život.” Štát a častokrát ani zriaďovateľ škôl nemá dopad na to, čo sa na školách vyučuje. Práve preto sa poľská vláda rozhodla definovať, čo bude na školách zakázané vyučovať.

Liberálna opozícia kritizuje zákonnú iniciatívu, ktorá predpokladá pre učiteľov až 5 rokov väzenia, ak budú deti vyučovať sexuálne aktivity, ktoré budú spadať pod daný zákon. Vládnu stranu obvinila, že chce návrhom zákona vyjsť v ústrety “ultrakonzervatívnym silám v krajine a Katolíckej cirkvi,” pričom jej pri tom nevadí, že otvára v krajine údajne kultúrnu vojnu.

Poslanec za PiS Marcin Ociepa takéto úvahy považuje za prehnané a nerozumie ako môže opozícii vadiť, že chce vláda zabrániť tomu, aby sa nepropagoval sex “osobám mladším ako 15 rokov.”

Bishop Ignacy Dec zo Swidnice sa nedávno vyjadril, že Cirkev je znepokojená ako sa v poľských škôlkach a školách zavádzajú sexuálne programy pre deti tak, ako ich propaguje Svetová zdravotnícka organizácia. “Je znepokojujúce, že pri tomto asistuje lokálna administratíva,” uviedol biskup.

O zákone sa očakáva, že sa bude hlasovať v piatok.

Lost Password

Sign Up