Trump pripúšťa, že sa pripravuje jeho odvolanie

Zahraničie

Prezident Trump vystúpil včera pred priaznivcami na predvolebnom mítingu v štáte Montana a pripustil, že v prípade, že ak prehrá republikánsky nominant v blížiacich sa voľbách do kongresu, demokrati spustia proces jeho odvolávania. Podľa prieskumov až 80% voličov demokratickej strany si praje, aby jej predstavitelia sa pokúsili Trumpa odvolať. Trump vyhlásil, že je  najúspešnejším prezidentom v modernej ére a na odvolávanie neexistuje žiaden dôvod. “Verím, že moje obdobie končí o 6,5 roka”, čím naznačil, že bude kandidovať aj v nasledujúcich voľbách a vyhrá ich. “Neviem za čo má chcú odvolávať, za to, že som úspešný?”

Predstavitelia demokratickej strany zdôrazňujú, že anonym, ktorý zverejnili americké média, že  nešpecifikovaní členovia administratívy prezidenta vedome sabotujú presadzovanie jeho rozhodnutí, pretože nie sú správne, musí mať za následok Trumpovo odvolanie, pretože nie je schopný riadiť krajinu. Trump daný anonym charakterizuje ako zradu voči prezidentovi a aj viacerí poprední republikáni si myslia, že prezident mudí v záujme národnej bezpečnosti zistiť, kto v jeho kolí sabotuje výkonnú moc prezidenta.

Trump pred priaznivcami vo vyše hodinovom prejave hodnotil pôsobenie svojej administratívy, ako najúspešnejšej v povojnových dejinách. Zdôraznil, že dosiahol oproti svojim predchodcom bezprecedentné výsledky v ekonomickej a  zahraničnej politike, ako je stabilizácia v Sýrii, rokovania so Severnou Kóreou o kompletnej denuklearizácii poloostrova. Nedávne rokovania s Putinom označil za “veľmi dobré.”

Na adresu Severoatlantickej aliancie sa vyjadril, že predstaviteľom štátov dal jasne najavo, že ak nezvýšia svoje výdavky, USA nebudú cítiť k tejto inštitúcii záväzky. Trump pred priaznivcami vyzdvihol práve svoj nepredvídateľný štýl vedenia rokovaní s inými štátmi ako to, čo USA prináša výsledky. Zmena colnej dohody s Mexikom, ktorú pred dvoma týždňami oznámili oba štáty, jeho oponenti v minulosti označovali za nerealizovateľnú. Rovnaké ústupky Trump sľúbil dosiahnuť aj od Číny a Európskej únie.

Lost Password

Sign Up