Pápežov tajomník: Veriaci začnú opúšťať Cirkev, ktorá sa pred nimi zavrela, keď ju potrebovali

Cirkev a svet dianie Dianie v Cirkvi Viera a život

Po kritike pápeža Františka, ktorú adresoval na predstaviteľov Cirkvi, ktorí pozatvárali kostoly sa v liste kňazom v piatok prihovoril aj jeho osobný tajomník Yoannis Gaid.

Ten  vyjadril obavu, že ak kňazi nezmenia svoj prístup, po ukončení pandémie začnú ľudia opúšťať Cirkev. Práve preto vyzval svojich bratov kňazov, aby išli k veriacim, v opačnom prípade sa Cirkev musí pripraviť na to, že ľudia ju zanechajú, pretože po ukončení pandémie si uvedomia, že Cirkev sa im otočila chrbtom.

„Myslím na tých ľudí, ktorí určite Cirkev opustia potom, čo táto hrôza skončí, pretože Cirkev ich nechala v núdzi,“ napísal v liste z 13. marca. Pápežov sekretár vyzval kňazov, aby si uvedomili, že ľudia budú uvažovať, prečo zostať v Cirkvi, ktorá nebola otvorená, keď to potrebovali.  

Kňazi podľa pápežovho sekretára nemajú byť v úlohe pozorovateľov, ale práve naopak majú ísť k ľuďom. To, že majú prijať opatrenia, aby sa neinfikovali je samozrejmosť.

Gaid rovnako kritizuje, že Cirkev prestala rozdávať „starým, chorým“ Eucharistiu, pričom štát rozdáva potraviny a materiálne zabezpečenie naďalej, pretože sú to materiálne potreby. Cirkev však podľa pápežovho sekretára nechala ľudí osamotených pokiaľ ide o duchovnú starostlivosť a pokrm.

Po tomto liste a kritike pápeža Františka sa rímska diecéza rozhodla otvoriť zatvorené kostoly.  

Lost Password

Sign Up