Kardinál Burke: Budúci pápež sa bude ťažko voliť, pretože kardináli sa už navzájom nepoznajú

dianie Dianie v Cirkvi

Kardináli, ktorí volia v kolégiu budúceho pápeža, sa podľa kardinála Burkeho čoraz menej poznajú. Dôvodom má byť, že už štyri roky nebolo zvolané kolégium, kde by sa vedeli porozprávať, spoznať a vymeniť si nározy. Podľa kardinála, bývalého predsedu najvyššieho cirkevného súdu, je to škoda práve v čase, kedy svet potrebuje silnú Cirkev.

“Kardináli sa navzájom prestávajú poznať a nekomunikujú,” povedal pre austrálsky denník The Australian.

Za pontifikátu pápeža Františka bolo kolégium rozšírené o 59 nových kardinálov z celkových 124, ktorí majú právo voliť. Kardináli, ktorých ešte menoval Ján Pavol II a Benedikti XVI, nemali podľa kardinála možnosť spoznať sa s novými a noví sa navzájom taktiež nepoznajú.
Za týchto okolnosti “bude veľmi ťažké voliť,’’ povedal Burke. “Potrebujeme pravidelné stretnutia.”

Posledné kolégium kardinálov bolo zvolené v roku 2014, ktoré sa stalo pamätným tým, že na ňom kardinál Kasper prišiel s návrhom, aby veriaci, ktorí nemajú cirkevne anulované manželstvá a žijú v civilných zväzkoch, mohli pristupovať k eucharistii. Tento “Kasperov návrh” dominoval aj v roku 2015 na synode o rodine a v roku 2016 bol obsiahnutý v exhortácii Amoris Laetitia. Burke a ďalší traja kardináli koncipovali list “dubia”, v ktorom žiadali pre pastoračné účely ujasniť tie tvrdenia exhortácie, ktoré umožňujú inú interpretáciu, ako Cirkev definuje v kanonickom práve a katechizme.

Svätý otec na list dubia neodpovedal a boli zrušené stretnutia kolégia kardinálov v novembri 2016 a júni 2017, uvádza Lifesite News.

Lost Password

Sign Up