Otec Marian Kuffa slávi 60 narodeniny

blogy dianie Zaujímavosti

Katolícky kňaz Marian Kuffa 24.12. oslavuje 60 narodeniny. Marián Kuffa sa narodil v Kežmarku a je predstavený Inštitútu Krista Veľkňaza.

V detstve sa venoval karate. S priateľmi tiež chodil opravovať veže kostolov a bavilo ho horolezectvo. Vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre.

Pôvodne neplánoval, že by sa stal kňazom. Keď mal okolo 20 rokov, tešil sa, že sa ožení a bude mať deti. Potom sa však pod ním pri výstupe na Gerlachovský štít v roku 1990 odtrhol kus skaly – nasledoval dvadsaťmetrový pád. Záchranárom trvalo 13 hodín, kým ho dopravili do nemocnice. Cítil, že Boh mu vrátil život, a vtedy v ňom dozrelo predsavzatie vrátiť svoj život Bohu – tým, že sa bude venovať ľuďom, ktorí to potrebujú najviac.

V roku 1994 začal pôsobiť ako rímskokatolícky kňaz v Žakovciach. Na opravách fary začal v ťažkých podmienkach pracovať s ľuďmi z polepšovne, s navrátilcami z väzenia, vrátane tých, ktorí si odpykávali tresty za najťažšie zločiny. „Vedel som, že keď od týchto ľudí odídem, budem obyčajný teoretik,“ povedal Kuffa. Časom opravu fary dokončili a pristavali alebo opravili ďalšie objekty.

O kňazovi Mariánovi Kuffovi a jeho živote boli natočené nasledovné dokumentárne filmy:

  • Kde končí nádej, začína peklo (Slovensko, 2003, 27 min) – natočil slovenský režisér Ladislav Kaboš;
  • Podnikateľ s dušami (Slovensko, 2005, 26 min) – z produkcie LUX communication; z kolekcie „Moja misia I.“;
  • Marian Kuffa zo Žakoviec (Slovensko, 2010, 16 min) – bakalársky dokumentárny film – Akadémia umení, Fakulta dramatických umení v Banskej Bystrici a Matúš Ondrušek;
  • Bol som bezdomovcom (Príbehy písané životom 3) – štúdio Nádej;
  • Všetky moje deti (Slovensko, 2014, 90 min) – režisér Ladislav Kaboš;
  • Opri rebrík o nebo (Česko, 2014, 100 min) – od českej dokumentaristky Jany Ševčíkovej.

Posledné tri roky popri charitatívnej práci a starostlivosti o veriacich kňaz Kuffa navštevuje slovenské farnosti a posilňuje veriacich, aby sa postavili proti gender ideológii a liberalizmu, ktoré idú proti Božiemu stvoriteľskému plánu, keď v rozpore s knihou Genesis tvrdia, že Boh nestvoril len muža a ženu, ale množstvo iných rodov.

Arcibiskup Zvolenský a biskup Sečka pred mesiacom vydali “stanovisko biskupov” k otázke politického angažovania sa klerikov. Stanovisko sa na verejnosti prezentuje ako vydané v mene KBS, aj keď podľa informácií Svetlo Sveta existujú viacerí slovenskí biskupi, ktorí neboli o tejto iniciatíve informovaní a ani o nej nehlasovali. V stanovisku sa menovite spomínal Marián Kuffa. Výzva nekonkretizuje, ako sa mal Marián Kuffa politicky angažovať. V médiách sa dáva do súvislosti so stranou svojho brata Štefana Kuffu, KDŽP – Aliancia za Slovensko. Brat Štefan Kuffa odmietol, že by jeho brat mal akýkoľvek vplyv na stranu: “Kto niekedy stretol môjho brata tak vie, že jeho stranícka politika nezaujíma. Nechodí na naše predsedníctva, snemy. Neexistuje človek, ktorému z vedenia strany niekedy nariaďoval ako má voliť. Môj brat vždy podporoval takú politiku, ktorá jednoznačne stojí na strane života a ochrany rodiny. Ak dostal otázku na Hanusových dňoch, koho bude voliť, povedal, že svojho brata. Čo mal klamať? Sme jediná strana, ktorá má v stanovách jednoznačný záväzok, že nikdy nevstúpi do vlády, ktorá nezvýši ochranu počatého života a akému veriacemu toto môže vadiť? Nemali by to mať všetci? Do koalície s ĽSNS sme nešli, pretože by nám to vybavil Marián, ale preto, že ĽSNS je jedinou stranou, ktorá v parlamente hlasovala za každý hodnotový zákon bez ohľadu na to, kto ho predložil a nie ako ostatní, ktorí hlasovali proti životu alebo sa zdržali len preto, že predkladateľom bolo ĽSNS.”

Marian Kuffa v adventnej kázni uviedol, že dodnes nepozná odôvodnenie čoho sa mal dopustiť a vyzval biskupov, aby ho potrestali, aby sa to písomne dozvedel.

Na Slovensku je množstvo kňazov, ktorí sa politicky angažujú. Hovorca KBS Martin Kramara napríklad povzbudzoval v liberálnych médiach kresťanských politikov, aby nehlasovali za ochranu života, lebo zákon predkladala strana ĽSNS, ktorá “nemusí mať dobrý úmysel.” Podľa teológov úmysel človeka pozná len Boh, ani anjeli, ani iný človek nie. Kňaz Ján Buc vystupoval priamo vo volebných klipoch Kresťanskej únie a vyzýval, akých kandidátov majú voliči krúžkovať. Emeritný arcibiskup Bezák na tlačovej konferencii verejne agitoval za voľbu propotratovej političky. Samotný arcibiskup Zvolenský ako jediného prezidentského kandidáta pred voľbami prijal M. Šefčoviča.

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up