Kiska pri Rusku kričí, pri Saudskej Arábii mlčí

blogy NajnovsieBlogy

Predstavme si, že by na ruský konzulát prišiel novinár pre papiere a nikdy odtiaľ už neodišiel. Najskôr by Rusko hovorilo, že človek odišiel, ale keď zistia, že turecká tajná služba asi všetky východy z konzulátu monitoruje z priľahlých stromov a neexistuje záznam, ktorý by to potvrdzoval, objaví sa ešte hroznejšia informácia. Novinár mal mať zapnutý odposluch na hodinkách a nechtiac si nahral vlastné mučenie a štvrtenie. Jasný dôkaz. Predstavme si, čo by sa následne dialo v medzinárodnej diplomacii voči Rusku. Čo by na Slovensku rozprával hlavný zástanca sankcii Andrej Kiska, ktorý Rusku minulý týždeň vyčítal ešte aj to, že si za vlastné peniaze dovolí stavať NordStream a nechcú, aby ich export bol odkázaný od Ukrajiny. Takýto príbeh nie je fikcia, ale veľmi pravdepodobný scenár, ktorý sa udial na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule.

Akých zverstiev je Saudská Arábia schopná na vlastnom obyvateľstve je známe zo správ ľudskoprávnych organizácii a tých čo prežili tamojšie mučenie. To, čo však nie je známe, prečo tzv. demokratickí politici mlčia na adresu tejto krajiny už desaťročia. Nie je známe, prečo sa k týmto politikom pridal aj slovenský prezident Andrej Kiska a minister Lajčák.

Pred pár týždňami zatkla Saudská Arábia občianku Kanady, ktorá na území Saudskej Arábie bojovala za ľudské práva. Presadzovala, aby ženy mohli chodiť do kina a doviesť sa tam na aute. Keď sa Kanada ozvala, Saudská Arábia jej vypovedala obchodnú vojnu, aby každá krajina pochopila, že Saudskú Arábiu nikto kritizovať nebude. Predali kanadské aktíva a prikázali svojim študentom opustiť krajinu a ísť študovať do Veľkej Británie alebo USA. Kanada je náš spojenec a Slovensko sa ho nezastalo ani jedným slovom. Kanada si následne všimla, že „sú krajiny, ktoré zostali hanebne ticho.“ Do tejto hanebnej skupinky zaradil, vďaka svojmu mlčaniu, Kiska aj Slovensko. Keď ide o Rusko, Kiska sa vie ozvať na počkanie. Keď ide o Saudskú Arábiu a útok na novinára, hanebne mlčí. Keď sa nevieme zastať nášho spojenca v slovnej a obchodnej vojne, prečo očakávame, že niektoré krajiny pochybujú o životaschopnosti NATO.

Rovnako sa Kiska vedel ozvať aj pri unesenom Vietnamcovi. Vtedy hovoril, že Nemecko je náš spojenec. Turecko je taktiež našim spojencom. Umučiť na území nášho spojenca novinára, je útok na nás všetkých. Je to útok na bezpečnosť a slobodu. Keby Kiska mal v krvi ochranu týchto dvoch prvkov spoločnosti, nebol by už dva týždne ticho, keď už sa o slovo aspoň formálne hlásia aj tí, ktorí na Saudskej Arábii zarábajú stovky miliárd dolárov. Tento ohavný čin ukazuje nielen čo za krajinu je Saudská Arábia, ale čo za politikov sú tí, čo aj po tomto dokážu mlčať. Vrátane Kisku.

Ing. Peter Molda

Lost Password

Sign Up