Zažalovali izraelskú firmu, ktorá mala umožniť Saudom monitorvať zavraždeného novinára

Zo zahraničia

Za vraždou saudsko-arabského novinára Chášukdžího nemuseli stáť v prvom rade jeho články v novinách, ale skôr jeho plány a názory, ktoré tlmočil priateľom cez údajne odpočúvanú komunikáciu WhatsApp. Vo viac ako 400 správach sa na adresu saudsko-arabského princa, ktorý je podozrivý, že nariadil jeho likvidáciu na konzuláte v Istanbule, vyjadroval ako o “zveri.”

Po zanalyzovaní komunikácie je podľa televíznej stanice CNN zrejmé, že zavraždený novinár sa už počas mocenského sporu vyjadroval kriticky, že by k moci prišiel práve princ známy pod skratkou MBS. Chášukdží v jednej správe o princovi hovorí ako o človeku, ktorý “čím viac obetí dostane, tým viac má chuť na ďalšie.” Teror sa podľa neho neskôr obráti aj proti najbližšiemu jeho okoliu “Vôbec nebudem prekvapený, ak sa zameria aj na tých, ktorí ho najviac obdivujú, » uviedol novinár.

V auguste mal zistiť Chášukdžího, že jeho mobilná aplikácia mala byť odpočúvaná Saudskou Arábiou, čo komentoval slovami “nech nám Boh pomáha.” O dva mesiace bol novinár zavraždený.

V komunikácii s ďalším kritikom režimu Abdelazizom rozoberal možnosti vzniku “internetovej armády”, ktorá by pozostávala z online diskutérov, ktorí by na internete odkrývali hrôzy režimu. Abdulaziz sa na základe konverzácie rozhodol vytvoriť internetovú komunitu, ktorá zadokumentovávala porušovanie ľudských práv v krajine. Jeho účet na Tweeteri má vyše 300 000 priaznivcov.

Podľa Abdulaziza bola ich komunikácia odpočúvaná “hacknutím telefónu,” nakoľko po vražde novinára poskytol na expertízu svoj mobilný telefón a bolo zistené, že bol napadnutý vojenským špionážnym softwarom izraelskej spoločnosti NSO Group. Aktivista rovnako prehlásil, že je presvedčený, že rovnaký scenár vraždy bol pripravený aj pri jeho osobe, nakoľko sa stretol v minulosti s osobami, ktoré mu posielali odkaz od princa a ponúkali prácu. Keď ju odmietol, začali mu hovoriť o potrebe vyzdvihnutia si dokumentov na konzuláte krajiny. Na tieto výzvy však nereagoval.

V súčasnosti bola podaná žaloba viacerých osôb dotknutých špionážnym softwarom. Ide o osoby z Mexika a Quataru, ku ktorej sa pridal aj aktivista Abdulaziz. Predmetom žaloby je možné porušenie medzinárodného práva za to, že predala vojenský software, podľa žalobcov, tyranskému režimu, čím dopomohla vykonať trestnú činnosť.

Lost Password

Sign Up