Orbán a Salvini: “Taliansko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko zachránia Európsku úniu.”

Zo zahraničia

Potom, čo francúzsky prezident ohlásil „boj“ národným silám a vyhlásil sa na čelo progresistov v EÚ, taliansky minister vnútra Matteo Salvini a maďarský premiér Orbán sa na stretnutí v Miláne dohodli na vytvorení novej antiimigračnej koalície v Európskej únii. Cieľom je združiť všetky politické sily, ktoré si prajú prežitie Európskeho projektu, ale odmietajú akceptovať diktát veľkých štátov pokiaľ ide o zahraničnú politiku a direktívne presadzovanie vlastnej predstavy migračnej politiky, ktorá podľa Salviniho je katastrofálna a ohrozuje európsku identitu a základnú funkčnosť štátov.
„Chceme vymeniť Európsku komisiu. Chceme chrániť hranice“, skonštatoval Salvini. Zároveň odmietol, že by chcel rozbiť Európsku úniu, ale práve naopak chce Európsku úniu zmeniť z vnútra. Reagoval tak na kritiku predsedu Európskej komisiu Junckera, ktorý ho obvinil, že “len útočí.” Salvini povedal, že Taliansko, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko Európsku úniu zachránia a “dejiny im dajú za pravdu.”

Francúzskeho prezidenta Salvini považuje za “farizeja”, ktorý káže Taliansku prijímať utečencov, ale Francúzsko odmieta Taliansku pomôcť s ich prijímaním. „Blížia sa európske voľby a veľa musíme zmeniť“ povedal Salvini. Podľa Orbána dnes v Európskej únii existujú len dva tábory. Jeden je vedený Macronom, ktorý chce pretláčať existujúcu migračnú politiku a potom sú krajiny, „ktoré chcú ochranu svojich hraníc.“ Taliansko a Maďarsko patria podľa Salviniho do tej druhej ligy.

Salvini otvorene kritizuje existujúcu politickú garnitúru na čele Európskej únie. Označuje ich za ľudí, čo milujú „kariéru“ na úrok potrieb Európy a jej občanov. V júni sa Salvini dostal do priameho sporu s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý hovoril o „extrémistoch“ v susedných krajinách. Salvini upozornil Macrona, že Taliansko nie je protektorát Francúzska a talianský premiér zrušil následne návštevu Paríža.
„Maďarsko ukázalo, že sa dajú migranti zastaviť na zemi. Salvini ukázal, že sa to dá aj na mori. Ja mu ďakujem za ochranu európskych spoločných hraníc“ uzavrel prejav Orbán. Na adresu Salviniho Orbán povedal, že “pre mňa je on hrdina.” 
Orbánov Fidesz je v súčasnosti súčasťou európskych ľudovcov EPP, pričom sa očakáva jeho vylúčenie na stretnutí kresťanských demokratov v Helsinkách, ktorých členom je zo slovenských strán najdlhšie KDH. 

Lost Password

Sign Up