Kardinál Müller: Pápež sa stretáva s čínskymi politikmi prenasledujúcimi veriacich, ale Salviniho odmieta prijať

Zo zahraničia

Kardinál Müller, bývalý prefekt pre náuku viery, sa zastal obľúbeného talianskeho ministra vnútra Salviniho, na adresu ktorého sa nedávno vyslovili predstavitelia Vatikánu, že « nedostane požehnanie od pápeža, ani keby o neho požiadal. » Medzitým vyšli na povrch informácie, že pápež sa so Salvinim odmietol aj stretnúť.

Bývalý prefekt kongregácie pre náuku viery povedal, že « je absurdné, že spolupracovníci pápeža, ako Spadaro sa tu pasujú do roly politických sudcov. »

Kardinál Gerhard Ludwig Müller sa v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera vyjadril, že útoky z pápežovho okolia považuje za « amatérske a neprimerané. » Kardinál vyzval Cirkev, aby voči Salvinimu, ktorý na verejnosti častokrát deklaruje svoju blízkosť ku katolíckej viere, zmenila prístup, Podľa Müllera je spôsob akým sa mieša pápežovo okolie do talianskej politiky, keď je v krajine zvolený politik s vysokou mierou legitimity, pri fungujúcich demokratických inštitúciach, považuje za “neprimeraný.” Kritiku Salviniho opierajúcu sa o teologickú autoritu nazval “amatérskou.”

« Som prekvapený ako cirkevná autorita dokáže tak amatérsky o teologických veciach hovoriť. » Pre dobro spoločnosti by podľa kardinála bolo, keby Vatikán so Salvinim diskutoval a tak ho dokázal lepšie napraviť, ak treba.

Podľa Müllera je súčasné miešanie sa biskupov do politiky proti Salvinimu ešte horšie, ako to, že Salvini častokrát používa náboženské symboly v politike. Kardinál sa osobitne ohradil voči tvrdeniu biskupa Mogavera, ktorý povedal, že “tí, čo Salviniho volia, nie sú kresťania.” “Nikto nemôže povedať, že človek, ktorý odmieta prijať migrantov, nie je kresťanom,” uzavrel Müller.

Podľa Müllera je dobré si všimnúť,že pápež sa dokáže stretať s politikmi z Venezualy a Číny, ktorí prenasledujú milióny veriacich, ale “so Salvinim sa odmieta rozprávať.” Kardinál pápežovi odporučil, aby preukázal bratskú lásku aj k Salvinimu a rozprával sa s ním v tomto duchu, pretože nakoniec “sme v Taliansku a nie v Číne.”  

Lost Password

Sign Up