Židovské múzeum sa vysmievalo z Krista

Zaujímavosti Zo zahraničia

Židovské múzeum sa rozhodlo dočasne stiahnuť expozíciu, ktorá vyvolala medzi kresťanmi na Blízkom východe veľmi negatívne reakcie. V protestoch s políciou sa múzeum obávalo, že príde k „vyhodeniu múzea do vzduchu.“

 Autorom, kresťanov urážajúceho diela, je fínsky výtvarník Jani Leinone, ktorý prišiel s nápadom znázorniť maskota siete rýchleho občerstvenia McDnoald ako ukrižovaného Krista. Ronald McDonald bol vystavený v meste Haifa viac ako 7 mesiacov.

Počas násilného stretu medzi políciou a protestujúcimi boli zranené desiatky protestujúcich, ktorí sa snažili násilne vniknúť do Haifského múzea umenia.  V krajine sú približne 2 percentá kresťanov a svojim protestom si zaslúžili podporu od ministra kultúry, ktorý pohrozil odobratím finančnej podpory múzeu. Následne však židovský minister spravodlivosti zrušil rozhodnutie ministra a primátor mesta Haifa prisľúbil, že ukrižovaného Ronalda vystaví múzeum opäť tak skoro ako to bude možné. Zároveň vyjadril ľútosť, že kresťania v krajine sa uchýlili k násiliu.


Lost Password

Sign Up