Po 137 rokoch dali najznámejšej španielskej bazilike stavebné povolenie

Zaujímavosti

Trvalo neuveriteľných 137 rokov, kým najznámejšia a najviac najnavštevovanejšia bazilika v Barcelone, Sagrada Familia, dostala stavebné povolenie. Podľa odhadov by výstavba baziliky mala byť ukončená v roku 2026.

Architektom baziliky je svetoznámy Antoni Gaudí, ktorý prácu na nej začal v roku 1883. Po vypuknutí Prvej svetovej vojny v roku 1914 Gaudí ukončil všetky ostatné práce a až do smrti v roku 1926, sa venoval iba prácam na bazilike.

“Je historickou anomáliou, že bazilika Sagrada Familia nemala doposiaľ povolenie. Na kostole sa za to celé obdobie pracovalo veľmi nepravidelne, ale veľmi jasne sme povedali, že každý a aj Sagrada Familia, musí byť v súlade so zákonom,“ povedala viceprimátorka Barcelony, Janet Sanz.  

V skutočnosti staviteľ požiadal o povolenie mestskú radu už v roku 1885, ale tá nikdy na neho neodpovedala. Staviteľ sa následne o stavebné povolenie nezaujímal a až pred tromi rokmi mesto zistilo, že bazilika stojí ilegálne. Za stavebné povolenie 7. júna musela nakoniec nadácia majúca na starosti baziliku zaplatiť mestu 5,2 milióna dolárov, čím sa toto povolenie stalo najdrahším v dejinách mesta.

Aj napriek tomu, že bazilika stále nie je dokončená, pápež Benedikt XVI. ju vysvätil v roku 2010. Ročne bazilika príjme približne 4 milióny návštevníkov a jej úplné dokončenie sa plánuje na 100 výročie smrti Gaudího, ktorý zomrel pri autonehode.

Lost Password

Sign Up