50 000 Slovákov pochodovalo za život

Zaujímavosti

 V Bratislave dnes podporilo “najmenších z nás” približne 50 000 ľudí. Vyplýva to z odhadov organizátorov. Na Národný pochod za život, ktorý sa konal po tretíkrát v histórii Slovenska, ich do hlavného mesta pozvala Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a nezisková organizácia Kanet. Na pochode spolupracovali aj ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.

Na čele Národného pochodu za život bola Fatimská Panna Mária, ktorú priniesol na pochod Slovenský dohovor za rodinu spolu s vyše 1000 veriacimi, ktorí sa modlili modlitbu ruženca.

Hlavnú časť programu na Námestí slobody otvoril predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Zdôraznil, že každý z nás, aj ten, čo neverí v Boha, si môže uvedomiť, že život si nedal sám. „Dá sa teda dôjsť k presvedčniu, že život je darom,“ upozornil arcibiskup Zvolenský vyzdvihol, že do Bratislavy prišlo veľké množstvo ľudí. „Tí, ktorí prišli, sú ochotní vyjadriť pred spoločnosťou, že život berú ako nenahraditeľný dar,” vyhlásil na zhromaždení predseda KBS.

Podľa hlavného koordinátora pochodu Mareka Michalčíka na Slovensku téma ochrany detí stále žije. „Na Slovensku počet chirurgických potratov klesá a som presvedčený, že je to aj vďaka Národnému pochodu za život a pro-life organizáciám. Chceme slobodu pre nenarodené deti, aby sa mohli narodiť,“ upozornil Michalčík, podľa ktorého v súčasnosti pomáha matkám v núdzi približne 40 organizácií. „Vážnejšiu tému nevymyslíme. Ide tu o pravdu. Nenarodené dieťa je človek. To je pravda,” povedal.

V mene organizátorov poďakoval všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k organizácii pochodu. “Vážim si, že na námestie si našlo cestu 50 000 ľudí zo všetkých kútov,“ povedal Michalčík. „Boli to ľudia, ktorí prišli, aby povedali, že nám záleží na ochrane života úplne každého človeka, aj toho najmenšieho z nás, nenarodených detí. Som veľmi rád, že sme sa tu takto stretli už tretíkrát na Slovensku. A vyslali sme silný signál, že nám záleží na každom človeku,“ uzavrel hovorca Patrik Daniška.

“Dnes sa nás tu zišlo 50.000. Boli to ľudia, ktorí prišli, aby povedali, že nám záleží na ochrane života úplne každého človeka, aj toho najmenšieho z nás, nenarodených detí,” povedal Daniška. Verejné zhromaždenie považujú organizátori za silný mandát. “Ľudia chcú, aby nastala nejaká zmena. Niektorí čelní predstavitelia povedali, že tu nie je spoločenská objednávka po zmene, že zákon, ktorý umožňuje zabíjať nenarodené deti, je dostatočný. My si to nemyslíme, aj preto sme sem prišli, aby sme povedali, že stav, ktorý je, je zlý. Chceme ho zmeniť,” uviedol Daniška.

Spoluhovorkyňa národného pochodu Anna-Mária Cerovská zdôraznila aj potrebu konkrétnej pomoci. Za dôležité považuje, aby žiadna žena v zlej sociálnej situácii nezostala bez pomoci. “Sú tu organizácie, ktoré na Slovensku fungujú, ako Poradňa Alexis, Zachráňme životy alebo Áno pre život. Boli by sme radi, keby sa dostali do pozornosti štátu aj nejakým príspevkom,” povedala. “Vďaka našim spolupracovníkom sa všetky sprievodné akcie a samotný pochod aj celá organizácia realizovala bez väčších ťažkostí,” skonštatoval hlavný koordinátor Národného pochodu za život Marek Michalčík.

Národný pochod za život v Bratislave podporil pápež František. Jeho pozdrav predniesol bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorá pochod iniciovala. „Tí, ktorí prišli, sú ochotní vyjadriť pred spoločnosťou, že život berú ako nenahraditeľný dar,” povedal arcibiskup Zvolenský. Z Vatikánu prišiel pochod podporiť v súčasnosti najvyšší predstavený Slovák v Rímskej kúrii, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ.

Jedným zo zahraničných hostí tretieho Národného pochodu za život bola pro-life aktivistka Obianuju Ekeocha z Nigérie. Tá už absolvovala viacero pochodov po celom svete. „Všetci sa zhodujeme, že máme právo na život . Pre mňa černošku je dôležité uznať právo nenarodených detí na život, pretože mi to pripomína otroctvo. V minulosti ľudia ako ja neboli uznávani za ľudí. Je to dôležité. Dnes som tu za ľudí v lone matiek, ktorí majú právo na život, či na Slovensku, alebo inde,“ vyhlásila.

Pridala sa k nej Sue Thayer zo Spojených štátov amerických, ktorá pracovala pre Planned Parenthood, ktorá je poskytovateľom potratov v USA a dnes sa zasadzuje za ochranu života. Snažila sa, aby čo najviac žien podstúpilo potrat, lebo mala ciele, ktoré musela plniť. „Postupom času som objavila Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa. „Život v Bratislave vyhráva. Ísť bližšie k Bohu, znamená ísť bližšie k životu,“ povedala.

Národným pochodom za život vyvrcholila séria desiatok rozličných sprievodných podujatí, ktoré od piatka navštívilo približne 15 000 ľudí. Do pomoci v tridsiatich tímoch pri takmer 50 podujatiach sprievodného programu sa zapojilo približne 900 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia. Najviac ich prišlo z Bratislavského, Prešovského a Žilinského kraja. Hlavný dnešný program vyvrcholil na Námestí slobody, kde prišlo 50 000 ľudí.

Pred hlavným programom sa konala svätá omša v Incheba Expo Bratislava. Pochod sa začal na Námestí slobody, prešiel popri Úrade vlády na Námestie 1. mája, popred Prezidentský palác cez Hodžovo námestie, Štefánikovu, Leškovu, Čajkovského, Štefanovičovu  ulicu a skončil späť na Námestí slobody.

Na námestí odznel Manifest Národného pochodu za život 2019. V ňom sa účastníci vyjadrili za bezpodmienečnú ochranu ľudského života počas celej jeho dĺžky – od počatia po prirodzenú smrť. Tiež má byť rešpektovaná ľudská dôstojnosť každého človeka. „Právo na život a rešpektovanie dôstojnosti má každý človek bez ohľadu na jeho pôvod, rasu, farbu pleti, náboženstvo, zdravotný stav alebo vek,“ uvádza sa v manifeste, ktorý je k dispozícii na webe pochodu.

Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave. Boli v tom čase najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989.

Od prijatia potratovej legislatívy bolo na Slovensku usmrtených umelým potratom 1 500 000 detí.

Z ústavných činiteľov sa na Národnom pochode za život zúčastnil iba predseda parlamentu Andrej Danko. Aktivisti strany ĽSNS podľa medializovaných správ organizátorov zneužili akciu na stranícku propagáciu, ale z bezpečnostných dôvodov sa rozhodli nezasiahnuť.

TKKBS, Svetlo Sveta

Lost Password

Sign Up