Kardinál Sarah: Kríza je, že sa pred svetom hanbíme za vieru a nahrádzame ju aktivizmom

dianie Dianie v Cirkvi

Cirkev dnes potrebuje hlbokú reformu. K nej dôjde skrze naše obrátenie, hovorí kardinál Robert Sarah. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti vstúpil do debaty na tému súčasnej krízy Cirkvi. Nahliada na ňu z perspektívy obyčajných veriacich a veľkých zástupcov verných kňazov.

Stále ďalšie odhaľovanie ľudských slabostí v cirkvi otriasa vierou katolíkov a vrhá tieň podozrení na duchovenstvo. Kardinál Sarah chce vrátiť dôveru a pokoj. “Nepoddávajte sa pochybnostiam, vytrvajte pri učení cirkvi, buďte vytrvalí v modlitbe; v cirkvi bude vždy dosť svetla pre každého, kto hľadá Boha,” píše africký kardinál.

Súčasnú krízu však neberie na ľahkú váhu. To, čo sa deje, vníma vo veľmi radikálnych kategóriách, po vzore pápeža Františka. Škandály, ktoré vychádzajú najavo, vidí prizmou Judášovej zrady. Je to zrada, ktorá sa dnes napĺňa, ale pripravená a spôsobená bola inými zradami, menej viditeľnejšími, subtilnejšími, ale tiež hlbokými. Opustili sme modlitbu a vrhli sme sa do prúdu aktivizmu, píše kardinál Sarah.

Hanbíme sa za Ježiša, Jeho zjavenie a morálne učenie. Aby sme sa páčili svetu, spochybnili sme zjavenú pravdu a zbavili sme morálku jej významu. Niektorí kňazi si osobujú právo na súkromný život, iný sa posúvajú tak ďaleko, že chcú mať právo na homosexuálne chovanie, pokračuje ďalej prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti.

Jadro krízy je podľa neho predovšetkým duchovného rázu, je krízou viery. Diabol však usiluje o to, aby sme sa snažili riešiť krízu výlučne ako problém ľudskej inštitúcie. “Ak chceš zdvihnúť cirkev, padni na kolená,” píše kardinál Sarah a zdôrazňuje, že práve modlitba musí byť prvou odpoveďou na dnešnú situáciu. Takúto krízu totiž nie je možné prekonať ľudskými silami.

Prefekt vatikánskeho dikastéria ho označuje za “krik svojej duše”. “Už onedlho budem pred Večným sudcom. Čo Mu poviem, pokiaľ vám neodovzdám pravdu, ktorú som sám získal? My biskupi sa musíme chvieť pri pomyslení na svoje mlčanie, ktoré na nás zvaľuje vinu, na mlčanie, ktorá nás robí spoluvinníkmi, na mlčanie, ktorým sme sa chceli pripodobniť svetu,” píše kard. Sarah.

V úvode k svojej novej knihe poukazuje tiež na zvláštnu rolu lásky k Petrovmu nástupcovi. Nie náhodou knihu venuje dvom pápežom: Benediktovi XVI. a Františkovi.

Zdroj: TK KBS

Lost Password

Sign Up