Figeľ chce byť popri vyslancovi EÚ aj europoslanec. Hlina Figeľa za „starú gardu“ nepovažuje

komentare spravodajstvo

KDH ohlásilo, že bývalý predseda KDH Ján Figeľ bude za hnutie kandidovať aj za europoslanca.  Podmienkou Figeľa bolo, aby kandidoval z  posledného miesta, ktoré sa považuje za najlukratívnejšie a to hneď po prvom mieste.

Podľa politológov posledné miesto na kandidátke strany má tú výhodu, že kandidát je ľahko nájditeľný pre voličov v zozname a posledné miesto dáva kandidátovi počas kampane výhodu, že môže zdôrazňovať svoju skromnosť, bezvýznamnosť a ochotu tvrdo pracovať a vzbudzovať ľútosť, že je posledný v poradí. Túto stratégiu vo viacerých voľbách využil Igor Matovič. V skutočnosti na prekrúžkovanie nie je dôležité na akom mieste sa nachádza kandidát, ale dôležitý je počet preferenčných hlasov.

Alojz Hlina, ktorý rétoricky útočil proti tzv. starej garde a za prioritu považoval generačnú výmenu starých politikov za nových, Jána Figeľa za starú gardu nepovažuje a nazval ho „otcom zakladateľom.“ KDH vzniklo po revolúcii podpismi tisícov občanov, ktorí sú považovaní všetci za „otcov zakladateľov.“ KDH nezverejnilo, či ponúklo kandidovať do eurovolieb aj bývalým predsedom Pavlovi Hrušovskému a Jánovi Čarnogurskému.

Kandidatúre Jána Figeľa predchádzalo eliminovanie Anny Záborskej, dlhoročnej poslankyne KDH v Európskom parlamente, ktorej KDH neumožnilo kandidovať z dôvodu prijatia pravidla „trikrát a dosť.“ Eliminovanie Záborskej výrazne zvyšuje šance Figeľa uspieť v boji o post poslanca.


Lost Password

Sign Up