Autenticko-kresťanská poľovačka na biskupa Chautura

komentare

Otec Anton Srholec bol raz konfrontovaný s prípadom, kde mal byť označený, že je sexuálny agresor. Do relácie Pošta pre Teba na STV, si ho po rokoch zavolal otec rómskej národnosti a priznal sa mu, že jeho dcéra počas komunizmu mala svedčiť proti nemu. Tento statočný človek tomu na poslednú chvíľu zabránil a verejne po desiatkach rokoch objasnil prípad, cez ktorý komunisti chceli vyvolať v tajnej Cirkvi nedôveru veriacich k jej hlavným postavám.

Denník Postoj tento prípad môže zároveň vnímať ako podnet na rozobratie « kauzy Srholec » rovnako ako starostlivo pokrýva « kauzu Chautura. »

Jediný autentický kresťansky denník v rovnaký deň ako DenníkN zverejnil rozhovor venovaný biskupovi Chauturovi. Ak nepredpokladáme, že Postoj urobil rozhovor s advokátom ihneď potom ako si prečítal rozhovor s údajnou obeťou na Denníku N, dá sa predpokladať, že príprava rozhovorov a ich zverejnenie bolo koordinované.

Kým liberáli predstavili kauzu z pohľadu obete, Postoj išiel ďalej. Pán advokát už v nadpise hovorí, že je z postupu vyšetrovateľky zhrozený. Takto zvykne väčšinou hovoriť strana sporu, ktorá ťahá za kratší koniec a kauza sa pre ňu nevyvíja dobre. Inak povedané, vyšetrovatelia sa zrejme prikláňajú z dvoch verzií toho kto hovorí pravdu, na stranu biskupa.

Ak si čitateľ a veriaci doposiaľ mohli myslieť, že to preto, lebo biskup Chautur je nevinný, jediný autentický kresťanský denník to rozhovorom dáva na pravú mieru. Pán advokát ozrejmil, čo môže za tým byť: “Z rôznych lokálnych zdrojov sa k nám tiež dostávajú informácie o tom, že vyšetrovateľka má cez nejakého svojho rodinného príslušníka väzbu na biskupa Chautura. Ale neviem to potvrdiť.” Berme tú poslednú vetu iba ako právnu kľučku ochrániť seba samého od žaloby. Jediný autentický kresťanský denník otvoril týmto spôsobom voči biskupovi novú kapitolu. Už nemá šancu, aby bol len tak považovaný za nevinného. Ak bude totiž biskup vyhlásený za nevinného, tak najskôr preto, že ako Don Corleone na Sicílii má väzby. Čo to v praxi znamená ak má niekto väzby? Ak ste kňaz, učiteľ, lekár, starosta v obci, máte logicky väzby, pretože z titulu svojej funkcie sa stretávate s ľuďmi. Každý dobrý biskup je medzi ľuďmi a takto vznikajú väzby. Chce nám však jediný autentický kresťanský denník podsunúť medzi riadkami domnienku, že tieto väzby využíva biskup na protizákonnú činnosť? Teda, že chce ovplyvňovať vyšetrovanie? Navyše robiť to v tej najťažšej forme teda ako organizovaná skupina, nakoľko vyšetrovateľka, biskup a teda niekto tretí podľa definície zákona by takúto definíciu naplnili?

Keď Imrich Gazda zmanipuloval nedávny pastiersky list slovenských biskupov a vložil tam tvrdenie, ktoré v liste nikde nebolo a síce, že biskupi vyzvali veriacich, aby nečítali « konšpiračné weby, » ukázal, že nie on prispôsobí svoj komentár originálu text, ale originál nemá problém pozmeniť, aby pasoval do jeho šablónky. Čo tam potom, že autorom sú biskupi a teda Duch Svätý. Keď sestra Lucia, vizionárka z Fatimy, hovorila o hriechu osočovania, upozornila katolíkov, že rozširovanie neoverených klebiet o sexuálnych deliktoch kňazov, je hriechom vraždy, pretože zabíja autoritu Krista zosobnenú v kňazovi uprostred cirkevného spoločenstva a ohrozuje vitalitu samotného spoločenstva veriacich.

Z dejín cirkvi vieme, že likvidácia nepohodlných kňazov cez sexuálne delikty je najjednoduchší spôsob ako ich odstaviť. Aj preto bol kardinál Wojtyla z vlastnej skúsenosti tak opatrný, keď počúval o podobných prípadoch a túto opatrnosť si preniesol aj do Vatikánu. Dokázať ako kňaz, že ste chudobný a poslušný sa dá ľahko. Dokázať, že ste čistý sa dá ťažšie. Platí to všeobecne. Aj manžel manželke ťažko dokáže, že je jej verný. Je to v podstate tak ťažké, ako bolo pre Kotlebu hovorcovi KBS dokázať, že má pri ochrane počatého života aspoň tak dobrý úmysel ako najväčší autentický kresťanský politik na Slovensku Richard Vašečka, ktorý pri predkladaní eugenického potratového zákona potichučky stíhal zakladať aj vlastnú politickú stranu.

Postoj nám de facto odkázal dve veci. Biskup Chautur odstíhaný nebude už len preto, že kauza je očividne premlčaná. Aký má zmysel podať žalobu po dobe premlčania okrem marketingového efektu, nevedno. Oveľa s väčšou nádejou sa zdá, že bratislavská a banskobystrická katolícka kaviareň vzhliada na proces vo Vatikáne. O tom nás bude jediný autentický kresťanský denník priebežne informovať.

Michal Pátrovič

Lost Password

Sign Up