Štátny sekretár Vatikánu na adresu Asia Bibi: “Je to vnútorná záležitosť Pakistanu.”

Cirkev a svet dianie Dianie v Cirkvi

Neoficiálny premiér Vatikánu, štátny sekretár kardinál Pietro Parolin vo svojom stanovisku na adresu prenasledovanej katolíčky Asia Bibi, matky 5 detí, pôvodne v Pakistane odsúdenej na trest smrti, uviedol, že nevyvíja aktivitu ohľadom poskytnutia jej azylu vo Vatikáne. “Je to vnútorná záležitosť Pakistánu, dúfame, že to môže byť vyriešené najlepším spôsobom. Neviem ako sa to skončí, bolo tam veľa reakcií. Otázka nie je jednoduchá, je to veľmi delikátne a komplexné.”

Kardinál Parolin vystúpil 10. decembra v Marrakéši s prejavom, kde krajiny vyzval na otvorenejšiu migračnú politiku a na zvýšenú snahu začleniť  migrantov do spoločnosti.  

V novembri pakistanská vláda uskutočnila stovky zatýkaní v radoch extrémistických islamistov, ktorí požadujú v demonštráciách trest smrti pre Asia Bibi z dôvodu “bohorúhačstva.” Zároveň vláda vyhlásila, že Asia Bibi sa s manželom nachádza v Pakistane vo vládnom dome a v bezpečí. Poprela informácie, že by sa už nachádzali mimo krajiny a označila to za “fake news.” 

Asia Bibi sa v roku 2009 zúčastnila na poľných prácach s ostatnými ženami. Celodenný zárobok bol 3 doláre na deň, pričom na poludnie bola dehydrovaná a išla sa napiť z blízkej studne. Vtom začal krik ostatných žien, že ako kresťanka kontaminovala vodu v studni a spôsobila, že už je nečistá, teda že moslimovia sa z nej už nemôžu napiť. Následne ju vyzvali aby sa obrátila na moslimskú vieru a „spasila sa.“ Podľa „svedkov“ incidentu, mala Asia Bibi povedať vetu: „Čo Váš Prorok Mohamed urobil pre záchranu ľudstva?“

O necelý týždeň neskôr pred ňu predstúpil imán a dal jej na výber, buď konvertuje na moslimskú vieru alebo bude čeliť smrti za urážku proroka. Ako 47 ročnú je súd na trest smrti aj odsúdil.

Počas odvolaciehio konania na Najvyššom súde, trojčlenná porota sudcov poukázala na nekonzistentnosť svedectiev, ako aj na fakt, že samotný imán nebol priamym svedkom toho, že by Asia Bibi skutočne povedala slová urážajúce proroka a oslobodil.

Za jej prepustenie vyzval už pápež Benedikt XVI. Pápež František vo februári prijal rodinných príslušníkov odsúdenej ženy. Naopak, jej prepustenie vyvolalo obrovské demonštrácie v Pakistane a hrozí obnovenie procesu.


Lost Password

Sign Up