Bašistová: Košice nepotrebujú primátora, ktorého budú riadiť politici z Bratislavy

Rozhovory

Alena Bašistová získala minulý týždeň podporu 4 nezávislých kandidátov, ktorí sa vzdali kandidatúry na primátora mesta Košice v jej prospech. Kým pre niektorých to je dôkaz o spájaní sa pre Košice, opoziční politici okrem kandidáta Petruška, začali hovoriť aj o kandidátke Bašistovej ako o kandidátke Smeru – SD. Pýtali sme sa na jej nezávislosť a na Košice.

Svetlo Sveta:  Získali ste podporu štyroch kandidátov, ktorí sa nazývali ako nezávislí. Následne Vás niektorí opoziční politici začali označovať za kandidátku Smeru. Koho ste kandidátka?

Alena Bašistová: Myslím, že to rozpráva najmä pán Hlina. Doposiaľ prezentoval za kandidáta Smeru pána Petruška. Potom, čo som získala podporu štyroch nezávislých kandidátov, mimochodom jeden bol bývalý člen KDH, tak som zrazu kandidátka Smeru aj ja. Môj program je za nezávislé Košice. Som nezávislá od politických strán a Košice konečne potrebujú primátora, ktorý sa bude zodpovedať Košičanom a nie politickým stranám v Bratislave.

Aj kandidáti, ktorí Vás podporili, sú označovaní Vašimi konkurentmi za kandidátov Smeru. Ako sa s tým v tíme vyrovnávate?

Myslím, že sme jednotní, ale samozrejme každý sa s tým vyrovnáva osobitne. Ani ja, ani nikto z týchto kandidátov nebol nikdy predtým v strane SMER a práve jasné vymedzenie sa proti povolebnej spolupráci s touto stranou bolo jedným zo základných podmienok našej spolupráce. Tým, že sme nezávislí, nemajú stranícke centrály žiaden vplyv a to stranám prekáža.

Ak by ste boli zvolená, budete naďalej pôsobiť v NR SR?

Ak budem zvolená za primátorku, budem hlavne robiť užitočné veci pre Košice a jednou z nich je aj využiť možností, ktoré mám ako poslankyňa. Ja to skôr vnímam ako výhodu. Aj preto som rozhodnutá pokračovať a vnímam to skôr ako výhodu hneď z niekoľkých dôvodov:
– ak by som sa vzdala poslaneckého mandátu, začatá práca na dôležitých zmenách v zákonoch v sociálnej oblasti by ostala nedokončená
– ak budem poslankyňou, budem mať viac možností reálne zasahovať do legislatívy, ktorá bude mať priamy dopad pre mestá a teda i pre Košice
– môj primátorský plat bude transparentne investovaný – bude určený na podporu komunitných projektov v Košiciach

Navyše – vo svojom tíme mám ľudí, ktorí majú skúsenosti s komunálnou politikou a som si absolútne istá, že počas mojej prítomnosti by ma bez problémov zastúpili a kontinuálne riešili podnety ľudí.

Koho podporu si najviac ceníte?

Najviac si cením podporu svojich najbližších, bez ktorých by som sa na túto cestu nikdy nevydala. Hovorím o svojej rodine, manželovi a najbližších spolupracovníkoch v mojom tíme. Nesmierne si vážim podpory zo strany 4 nezávislých kandidátov, s ktorými sme sa spojili a spolu s nimi prišla do môjho tímu ešte väčšia erudovanosť a detailnejšie pokrytie takmer všetkých sfér. Práve tieto spoločné programy predstavujú unikátnu šancu pre všetkých Košičanov, začať využívať jednoduché nápady a finančne nenáročné riešenia pre mesto hneď po voľbách.

Čo sú hlavné problémy Košíc?

Tých problémov je niekoľko, každý to vníma však zo svojej pozície a je jasné, že niekomu prekážajú autá na chodníkoch či špinavá MHD a druhému zase málo zelených plôch alebo necitlivá výstavba. Ja si myslím, že Košice musia mať jasný plán, ako napredovať a ako prepojiť jednotlivé oblasti do jedného komplexného celku s transparentným programom riešení. Taká dôležitá oblasť, ako je sociálna, nemôže byť na okraji záujmu spoločnosti, pretože sa týka každého z nás. To, čo považujem v tejto oblasti za podstatné a kľúčové, vnímam zároveň ako prirodzené. Mladí ľudia, ktorí pracujú a plánujú v budúcnosti rodinu, chcú sa osamostatniť, potrebujú pre svoje rozhodnutie, aby ostali v Košiciach, v dosahu práce a blízkych – istotu, čo ich finančne a ani mentálne nezruinuje. Výstavba nájomných bytov u nás absolútne chýba a malo by ju manažovať mesto, nie developeri.

V akom stave by ste chceli Košice odovzdať?

Ak budem Košice odovzdávať raz v budúcnosti ja, chcem aby boli spokojné, dostupné, bezpečné, čisté, zdravé a “chytré”. Chceme, aby si naše budúce generácie povedali, že tu chcú žiť, pracovať a vychovávať svoje deti. Verím, že Košice sú pre všetkých a majú obrovský potenciál ak ich rozvoj postavíme na tradičných morálnych hodnotách a rozumných riešeniach v prospech mesta.

Ďakujem za rozhovor, Darius A. Hatok

Lost Password

Sign Up