Zomrel kardinál presadzujúci potraty a homosexuálne manželstvá a ktorý sa označil za člena „mafie zo Saint Gallen.“

dianie Dianie v Cirkvi

Kardinál a bruselský arcibiskup Godfried Danneels zomrel dnes nad ránom vo veku 85 rokov.  Úmrtie ohlásil kardinál Jozef de Kesel slovami „neprestávame ďakovať, nech jeho duša odpočíva v pokoji.“

Danneels patril k najkontroverznejším prelátom cirkvi, ktorý vyvíjal veľké úsilie v jej liberálizácii a zmene učenia Cirkvi v otázkach potratov a homosexuálnych manželstiev. Škandál vzbudil aj tým, že bol nahratý ako prehovára obeť znásilňovania iným belgickým biskupom, aby mlčala. Najskôr také konanie popieral, priznal sa, až keď bola uverejnená nahrávka.

V nedávno vydanej autobiografii sa prihlásil k tomu, že prehováral belgického kráľa, aby podpísal zákon o potratoch, čo kráľ nakoniec odmietol. Rovnako sa pochválil podporou pre homosexuálne manželstvá a že poslal pri legalizácii homosexuálnych manželstiev „blahoprajný list“ vtedajšiemu premiérovi.

Najväčší rozruh vzbudil, keď v knihe prezradil, že v roku 1996 on, kardinál Martini, kardinál Kasper, kardinál Silvestrini, kardinál Lehmann a mnoho iných, vytvorili skupinu kardinálov, ktorí sa pravidelne stretali vo Švajčiarskom mestečku Saint Gallen, aby presadili na čelo cirkvi modernistického pápeža. Po zvolení pápeža Benedikta XVI neskrýval vo svojich reakciách veľké sklamanie.

Pápež Ján Pavol II. v snahe zabrániť konšpiračnému spiknutiu pri voľbe pápeža vydal v roku 1996 exekučný dekrét Universi Dominici Gregi pre každého, kto bude vyvíjať aktivity v snahe získať dohodu pre niektorého z kardinálov pri voľbe pápeža. Takéto dohody vyhlásil pápež za neplatné a exkomunikáciou zaviazal všetkých, ktorí vedome v tom sú súčinní.

Pápež František v kondolenčnom liste nazval Danneelsa “”pastierom, ktorý slúžil Cirkvi so zanietením.”


Lost Password

Sign Up