V Montreali bol počas slávenia omše dobodaný kňaz

dianie Dianie v Cirkvi

Katolícky kňaz, rektor v Oratóriu sv. Jozefa v Montreali, najväčšej baziliky na svete zasvätenej svätému Jozefovi, bol počas slávenia piatkovej rannej omše dobodaný. Bezpečnostná služba útočníka zadržala.

Podľa veriacich prítomných na omši, bol útočník veľmi odhodlaný usmrtiť kňaza. “Nekričal, nič nepovedal, iba vytiahol nôž,” uviedol jeden z prítomných pre televíznu stanicu CBC News.  

Útok bol odvysielaný v priamom prenose televízie, ktorá každý deň prenáša svätú omšu z oratória, ktorý je najväčším kostolom nielen v Kanade, ale v celej Severnej Amerike. Jeho výstavbu počal dnes už svätý Andrej Montrealský a výstavba bola ukončená pred vypuknutím II. svetovej vojny.

Kňaz bol vzatý na ošetrenie do neďalekej nemocnice a nie je v ohrození života. Primátorka Montrealu Valerie Plante nazvala útok “hrozným útokom, ktorý nemá miesto v Montreali.”

Montreal je najväčšie mesto frankofónnej provincie Quebec a druhé najväčšie mesto Kanady po Toronte. Quebec patril medzi najkatolíckejšie územia na svete, pričom v 60-tych rokoch prišlo k silnej vlne liberalizácie, ktorá spôsobila, že dnes Quebec prechádza hlbokou krízou katolicizmu.


Lost Password

Sign Up