Kardinál Müller: Progresívny veriaci neexistuje. Je len veriaci, čo neverí v pravé učenie Cirkvi

dianie Dianie v Cirkvi

Kardinál Müller adresoval silnú kritiku na média, ktoré podľa neho o kresťanoch systematicky informujú v negatívnom svetle. Zároveň vysvetlil, prečo tak často používaný pojem konzervatívny a progresívny veriaci sa nehodí do Cirkvi.

Podľa kardinála Gerharda Ludwiga Müllera, bývalého prefekta pre náuku viery, útočia média pravidelne na kresťanov. “O Cirkvi a veriacich sa informuje zásadne negatívne,” uviedol  Müller. Zároveň sa zabúda na to, že “existujú kňazi, ktorí sú tu skutočne len pre druhých. Každý rok je množstvo duchovných a laikov, ktorí pre vieru zomierajú,” uviedol Müller. Títo martýri a Cirkvi oddaní ľudia by si podľa kardinála zaslúžili úctu, uznanie a to aj “zo strany cirkevných médií.”  

“Prenasledovanie kresťanov sa neuskutočňuje len v moslimských a komunizmom poznačených krajinách. Aj u nás v Európe je veľa spôsobov prenasledovania kresťanov,” povedal Müller.

Ak je niekto zosmiešňovaný, pretože je veriaci, považuje to kardinál za útok na náboženskú slobodu. Veľa ľudí volá po tolerancii, ale používajú ju voči druhým ako zbraň. “Voči sebe očakávajú toleranciu, ale nie sú pripravení ostatným názorom vzdať rovnakú úctu. Od katolíkov sa očakáva, že budú ticho, keď sa prenasledujú kresťania,” uviedol kardinál.  

“Konzervativizmus” nepatrí k Cirkvi

“Vo vnútri Cirkvi je to tak, že kritizujeme tých, ktorí katolícku vieru obhajujú takú, aká je,” vytkol Müller a zároveň odmietol dnešné delenie v Cirkvi na progresívnych a konzervatívnych veriacich, pretože takéto delenie nie je založené na žiadnej vierouke. Jediné delenie je, či vyznávame pravú katolícku vieru takú ako ju zjavil Duch svätý a dal ju do opatery Cirkvi alebo nie a vzďaľujeme sa od nej, uzavrel kardinál. 

Lost Password

Sign Up