Kardinál McCarick má byť budúci týždeň zbavený kňazstva

dianie Dianie v Cirkvi

Španielska agentúra Vida Nueva a agentúra Reuters priniesli informáciu, že budúci týždeň bude zasadať Kongregácia pre náuku viery a bude rozhodovať o osude ešte prednedávnom najvplyvnejšieho amerického kardinála Theodora McCarricka.

Podľa informácii agentúry sa očakáva, že McCarrick bude zbavený kňazstva a má to byť naplnenie vôle Svätého Otca, ktorý chce vyslať takýto odkaz ešte pred Synodou o zneužívaní mladistvých aj voči okruhu tých, ktorí patria do okruhu vplyvu McCaricka.

Škandál okolo McCaricka vypukol v júni 2018, kedy diecéza v New Yorku vydala správu, podľa ktorej McCarick pred 45 rokmi zneužil mladistvého chlapca. Následne vyšli na povrch informácie, že biskupi, kňazi a aj seminaristi vedeli, že McCarick je aktívnym homosexuálom, ktorý zneužíval seminaristov desaťročia.

Najväčší spor nastal pri otázke, do akej miery vedel samotný Vatikán o McCarickovi tieto skutočnosti. Bývalý nuncius vo Vatikáne Viganó vo svojom svedectve povedal, že tieto skutočnosti boli Vatikánu známe a napriek tomu povýšil McCaricka za kardinála. Podľa The New York Times sa McCarick stal po zvolení pápeža Františka vo Vatikáne “šedou eminenciou.” Média poukazovali na obrovský vplyv McCaricka a jeho prepojenia na vysokých funkcionárov.

Menovanie biskupa Cupicha za kardinála, ktorý má predsedať samotnej Synode o zneužívaní, sa podľa Vigana uskutočnilo na základe intervencie McCaricka. Cupich na túto otázku odpovedal: “Samozrejme, že som nepadol z oblohy.“ Menovanie Cupicha na čelo synody sa stretlo v USA s veľkou nevôľou, nakoľko na McCarickové zneužívanie pre média reagoval: “pápež má vážnejšie veci na starosti ako toto. Musí hovoriť o migrantoch a životnom prostredí.”

Najnovšie média poukázali, že hlava Digastéria pre rodinu, kardinál Farell, ktorý prizval na stretnutie rodín do Dublinu aj kontroverzného advokáta LGBT agendy Jamesa Martina a tvrdil, že “nemal som žiadnu vedomosť o jeho správaní,” býval 6 rokov v jednom byte s McCarickom.


Lost Password

Sign Up