Kardinál Kasper: Vo Vatikáne sa pripravuje zosadenie pápeža

dianie Dianie v Cirkvi

Jeden z najbližších spolupracovníkov pápeža Františka sa v nedávnom rozhovore pre nemeckú stanicu ARD vyjadril, že sa podľa jeho názoru pripravuje “zosadenie pápeža” vo Vatikáne.

Podľa Kaspera kritici pápeža chcú zmeniť tému o sexuálnom zneužívaní na tému o pápežovi. “Zdá sa mi to nevhodné, využiť sexuálne zneužívanie na tento účel a upriamiť tak pozornosť na pápeža Františka. Jednoducho sú ľudia, ktorým sa tento pontifikát nepáči. Chcú, aby sa ukončil tak skoro, ako je to len možné a aby nové konkláve mohli pripravovať oni,” uviedol Kasper.

Kasper zároveň v rozhovore pre Il Fatto Quotidiano nevylúčil, že unikli “dokumenty,” ktoré budú chcieť kritici použiť proti pápežovi. « Ja sa venujem len teológii a nemám prístup k takýmto dokumentom,” uviedol Kasper na otázku, či pozná ich obsah. Na otázku, kto sú tí, ktorí pripravujú zosadenie pápeža uviedol, že “odpoveď je na internete na web stránkach v angličtine, nemčine a taliančine.”

Kardinál Kasper patrí do blízkeho okruhu pápeža. Na Synode o rodine sa stal v centre pozornosti, keď nazval katolíkov v Afrike “ľuďmi, s ktorými sa nedá o istých témach diskutovať, ako napríklad o homosexualite. Sú úplne iní ako my.” Zároveň skonštatoval, že “Afričania nám nebudú diktovať čo máme robiť.” Potom čo Kasperove slová kardinál Burke nazval “škandalózne” označil kardinál Kasper rozhovor za vymyslený a hrozil žalobou. Novinár následne zverejnil celé audio z rozhovoru, z ktorého bolo zrejmé, že ide o autentický prepis rozhovoru a Kasper sa ospravedlnil za slová na adresu afrických veriaci a ich biskupov, ako aj za klamstvo na adresu novinára.

Bruselský arcibiskup Daneels kardinála Kaspera označil vo svojej autorizovanej autobiografii “Godfried Daneels” spolu s kardinálom Martinim za poprednú osobu, s ktorou sa vo švajčiarskom Sankt Gallene stretávali od roku 1996 so snahou presadiť « radikálnu modernizáciu katolíckej Cirkvi.» Arcibiskup Daneels samotný pri prezentácii svojej knihy nazval skupinu, ktorú od roku 1996 viedol, pojmom “mafia zo Sankt Gallen.”

Kardinál Daneels v Belgicku podporoval liberálnu vládu pri legalizácii homosexuálnych manželstiev a v autobiografii uvádza, že premiérovi Belgicka pri tejto príležitosti poslal “blahoprajný list.” Po schválení potratov v krajine vyvíjal tlak na belgického kráľa, aby podpísal tento zákon, ten to odmietol a ako kráľ rezignoval, aby sa vyhol podpisu.  Daneels neskrýval sklamanie, keď bol kardinál Ratzinger zvolený za pápeža Benedikta XVI. a komentoval to poznámku: “To ako je dobrý puding zistíme, až keď ho zjeme.”

Lost Password

Sign Up