Čínska vláda chce bibliu prepísať viac “socialisticky.”

Cirkev a svet dianie Viera a život Zo zahraničia

Anglické noviny Daily Mail zverejnili informáciu, že čínska vláda plánuje redakčne zasiahnuť do čínskeho znenia biblie tak, aby jej znenie bolo v súlade s komunistickou ideológiou. Osobitne cieľom má byť zvýraznenie “socialistických hodnôt.”

Čínska vláda v správe nehovorí vyslovene o biblii, ale hovorí o tom, že príde k “prehodnoteniu významných cirkevných klasických dieľ.” Pozorovatelia z toho usudzujú, že sa tieto zmeny budú týkať popri biblii aj koránu. Nariadenie podľa správ malo byť vydané v novembri, kedy zasadala komisia pre náboženské veci komunistickej strany Číny. Cieľom má byť eliminácia “extrémistických a heretických názorov, ktoré môžu rozvrátiť spoločnosť.” Zmeny v texte bibilie majú byť vysvetlené ako “zlepšenie prekladu.”

Čínsky kardinál Zen verejne kritizuje novú dohodu medzi Čínou a Vatikánou, ktorá podľa jeho názoru významným spôsobom osľabuje pozíciu čínskych veriacich a čínsku katolícku Cirkev vystavuje nadmernej kontrole a vplyvu komunistickej strany. Podľa dohody Svätý otec bude môcť vysvätiť biskupov pre Čínu až potom, čo čínska komunistická strana dá k tomu súhlas. Za výmenu komunistická strana sa zaviazala nevymenovávať biskupov bez súhlasu pápeža.

Podľa pozorovateľov je konečným cieľom čínskej vlády vytvoriť duchovný systém, ktorý bude postavený na čínskej ideológii a bude jej podriadený. Súčasťou dohody medzi Vatikánom a Čínou je aj to, že na čelo cirkvi v Číne sa dostali biskupi, ktorí boli pôvodne pápežom Benediktom XVI exkomunikovaní, nakoľko prijali vysviacku bez pápežovho súhlasu a boli Vatikánom považovaní za nelojálnych Cirkvi. Súčasťou dohody bolo, že títo biskupi vyslovili lojalitu pápežovi. Kardinál Zen na viacerých miestach uviedol, že “Vatikán zradil” katolíkov v Číne. Podľa kardinála Zena za situáciu môže štátny sekretár Pietro Parolin. “Neverim, že ten človek má vieru. Je to len dobrý diplomat, v tom najsekulárnejšom zmysle slova. Vydali baránkov vlkovi,” uviedol ohľadom situácie v Číne miestny kardinál.

Lost Password

Sign Up